İstanbul'daki Üniversiteler, Bazı Emekli Amirallerin Açıklamasına Tepki Gösterdi
İstanbul'daki Üniversiteler, Bazı Emekli Amirallerin Açıklamasına Tepki Gösterdi

Üniversitelerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda milli iradeye destek verildi.

Marmara Üniversitesi’nce yapılan paylaşımda, “Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve ülkemizin menfaatlerine yönelik her türlü vesayet girişimine karşı daima millet iradesinin yanında ve tarafında yer alacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Üniversitesinin paylaşımında da, “Kendisini milli iradenin üstünde gören her türlü vesayet odağına karşı çıkıyor, Türkiye’nin bekasını korumanın demokrasiye saygıdan, hukuka bağlılıktan geçtiğine inanıyor, milletimizin iradesinin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.” denildi.

Medipol Üniversitesinin açıklamasında ise, “Gece yarısı yayımlanan ve darbe imasını çağrıştıran bildiriyi kınıyoruz. Milli irade ruhuyla örtüşmeyen, devletin ve milletin birliğine aykırı tüm anti demokratik tutumların her zaman karşısında olacağız.” değerlendirmesine yer verildi.

Bir internet sitesinde, bazı emekli amirallerin imzasıyla yayımlanan ve hazırlayanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılan açıklamada, Montrö Sözleşmesi’nin tartışma konusu yapılmasına neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, basında ve sosyal medyada yer alan “kabul edilemez” nitelikteki bazı görüntülerin üzüntü kaynağı olduğu belirtilerek, “TSK ve Deniz Kuvvetleri’ni Atatürk’ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabaları” kınanmıştı.

Açıklamada, “Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.” ifadeleri yer almıştı.

Kaynak : AA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here